Zateplení a izolace - pěnové sklo
30.01.2012
Pěnové sklo je izolačním materiálem unikátních vlastností, který se může pochlubit více než 80letou historií. Dokáže plně nahradit klasické tepelně izolační materiály používané ve stavebnictví, jako je polystyren, skelná a minerální vata, keramzit a podobně. Nespornou výhodou pěnového skla je, že nepropouští páru ani nevsakuje vlhkost.
Historie pěnového skla
Pěnové sklo bylo vyvinuto v roce 1930 pracovníky Mendělejovy chemické univerzity, jakožto produkt sovětského vojenského výzkumu. Patentováno bylo až koncem třicátých let ve Francii. Vědci se tehdy snažili vyvinout mechanicky a chemicky odolný materiál, který by byl zároveň nehořlavý a lehký (plovoucí). Jeho užití bylo plánováno jako výplň konstrukčních dutin sovětských válečných plavidel. Pěnové sklo veškeré tyto vlastnosti splňovalo a s úspěchem se tak používalo a dodnes používá v lodním stavitelství. Konstruují se z něj nepotopitelné záchranné prostředky a vyplňují se jím pontony a plováky. Během druhé světové války bylo využíváno také jako náhrada korku, který byl v té době nedostatkový, a vyráběly se z něj záchranné plovací vesty. V 50. letech 20. století se pak pěnové sklo využívalo při vývoji odolných kompozitních pancířů obrněné techniky.
Unikátních vlastností pěnového skla nakonec začalo být využíváno také v průmyslu a stavebnictví. K rozsáhlé výrobě pěnového skla nejdříve došlo v USA, od roku 1958 se pak začalo vyrábět i v Československu pod názvem Spumavit. V dnešní době se největší závod na výrobu pěnového skla nachází v Belgickém městě Tessenderloo a provozuje jej americká společnost Corning. Na trhu se s ním můžete setkat pod obchodními názvy Refaglass, Foamglass nebo Geocell.
Pěnové sklo Refaglass
Z čeho se pěnové sklo vyrábí?
Pěnové sklo se vyrábí tavením skleněných střepů nebo skleněného prášku (moučky) s přídavkem zplyňovacího činidla, jako je uhlí, antracit, vápenec nebo různé dehty. Díky tomu má tak charakteristickou černou barvu. Skleněné střepy se umístí do sklářské pece, kde působením vysoké teploty dojde k jejich roztavení na sklovinu. Ta je současně napěňována plyny uvolňovanými z plynotvorných přísad. Během tavení se musí pečlivě sledovat teplota, která se musí udržovat po stanovenou dobu jen v úzkém rozsahu hodnot. Během pěnění se objem skloviny až zdvacetinásobí. V materiálu se objeví bublinky, které jsou uzavřené a celá struktura tak je velmi pevná a tuhá.
Izolace ploché střechy a střešní zahrady, Foamglass
Vlastnosti pěnového skla
Pěnové sklo je vysoce odolný materiál, který skvěle snáší vysoké teploty, zatížení tlakem i agresivní prostředí, tedy působení nejrůznějších chemikálií a plísní. Chemická reakce se dostavuje pouze při kontaktu s kyselinou fluorovodíkovou. Pěnové sklo je navíc naprosto vodotěsné a nepropouští páru, proto je možné jej využít i do míst, kde je trvalá vlhkost. Neposkytuje vhodný životní prostor pro plísně, houby, mechy a lišejníky a díky pevnosti jej neprokoušou ani hlodavci. Materiál je nehořlavý, velmi lehký, tvarově stálý, má nízký koeficient tepelné roztažnosti (stejný jako u oceli či betonu) a především vyniká výbornými termoizolačními vlastnostmi. S nezměněnými mechanickými vlastnostmi izolace je možné počítat až do teploty 700°C. Pěnové sklo je ekologicky nezávadné, na jeho výrobu se navíc stále více využívá recyklované sklo. Životnost materiálu je díky výchozí surovině, kterou je sklo, téměř neomezená.
Využití pěnového skla
Tento izolační materiál je využitelný v mnoha oblastech stavebnictví. Tepelná izolace z pěnového skla se vyrábí a dodává v několika podobách - jako štěrk, desky nebo stavební prvky. Pro tepelné izolace plášťů objektů se využívá ve formě tvárnic nebo desek, ve formě drti, štěrku nebo granulátu je možné jej použít do odlehčených betonů, k zásypům tunelů, vodovodních potrubí a k tepelné izolaci plochých střech. Další využití najde při konstrukci základových desek jako hydroizolační materiál. Použití izolačních desek z pěnového skla výrazně eliminuje vznik tepelných mostů, desky je totiž možné instalovat s použitím minimálního množství kotevních bodů. Díky chemické odolnosti má pěnové sklo dlouhou životnost i v agresivním ovzduší měst a průmyslových aglomerací. Jelikož mají tvárnice i desky nízkou hmotnost, dá se s nimi dobře manipulovat a jsou lehce opracovatelné přímo na staveništi.
Izolace šikmé střechy a fasády, Foamglass
Za nevýhodu může být u pěnového skla považována jakási nepružnost a v minulosti to byla také vysoká cena, která bránila širšímu použití. Jelikož se však pěnové sklo začalo vyrábět i v České republice a nemusí se dovážet, jeho cena postupně klesá a možnosti využití se pomalu rozšiřují. V současnosti už může pěnové sklo konkurovat dalším tepelně izolačním materiálům. Cena se pohybuje okolo 1050 Kč za metr krychlový.
Hutnění pěnové skla (ve formě štěrku), Refaglass
- jap -
Foto: archiv firem
Související články
Střešní okna rozsvítí každé podkroví
Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Interiérové barvy proti plísním
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 26056 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Stavební materiál
Stav s PORFIXEM a získej množství výhod
Pokud hledáte moderní a zdravé bydlení, určitě uvažujete o výběru vhodného stavebního materiálu. PORFIX nabízí komplexní stavební systém z pórobetonu a vápenopísku, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň patří mezi cenově dostupné stavební materiály dnešní doby.
Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.
Víte, co to je stavební biologie?
V nadpisu zmíněný pojem u nás zatím není příliš známý, ačkoliv se s ním začínáme stále častěji setkávat. Například na něj bývá odkazováno u popisu některých stavebních materiálů. O co tedy jde?
Stavbu příčky z Ytongu zvládnete snadno a rychle i svépomocí
Příčky z pórobetonu Ytong a vápenopísku Silka jsou ideálním materiálem pro členění vnitřních prostor domu. Skvěle se doplňují a kombinují, v nabídce jsou také prefabrikované oblé příčky Ytong. Přestože se s nimi dobře pracuje a jsou ideální pro stavby svépomocí, splní i požadavky velmi náročných stavebníků.
Vyhrajte zateplení svého domu za 20 000 Kč
Stále rostoucí náklady na vytápění a zvyšující se ceny energií vybízí majitele domů k jejich zateplení. Nejvíce z nich sahá po zateplení oken a fasády, kde se také dá ušetřit nejvíce peněz. Na stránkách www.spickovezatepleni.cz získáte komplexní přehled nejen o zateplovacích systémech, ale můžete vyhrát materiál na zateplení v hodnotě 20 000 Kč.
Sanační omítky KM BETA = dokonalé řešení vlhkosti
KM BETA a.s., jeden z největších ryze českých výrobců omítkových a maltových směsí, nově nabízí sanační systém Profisan. Omítku Profisan lze nanášet i na nevysušené zdivo s vysokou vlhkostí a silným zasolením. Profisan je řešení pro trvale vlhké stěny domů nejenom po povodních, ale i historických budov.
KMB SENDWIX - nadčasový systém pro váš nový domov
Chystáte-li se stavět, určitě máte zcela jasno v otázce, co od svého budoucího domu očekáváte. Unikátní certifikovaný systém vícevrstvého zdiva KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových zdicích prvků, KM Beta a.s. je moderním řešením pro stavbu rodinného domu odpovídajícího i nejnáročnějším požadavkům.
Boom ekologických a zdravotně nezávazných stavebních hmot
Ve vnitřních prostorách budov stráví člověk při spánku, práci a bydlení skoro devadesát procent svého života. Hlavní zdroj znečištění vzduchu v interiérech mají na svědomí emise plynů ze stavebních produktů. Škodlivé emise většinou necítíme, a tak ani nevíme, zda si s parketami či malířskou barvou domů nepřinášíme také nějaké bytové jedy.